Fundacja Rozwoju Informatyki w roku 2016 wzięła udział w konkursie ofert na realizację zadania publicznego pod nazwą Rozwój umiejętności uczniów szkół ponadgimnazjalnych w zakresie algorytmiki i programowania, ogłoszonego przez Ministra Cyfryzacji.
Nasza oferta pod nazwą “System motywowania, wspierania i rozwoju uczniów uzdolnionych informatycznie - pilotaż” uzyskała pozytywną ocenę. Fundacja otrzymała dotację na realizację tego projektu.
Projekt realizowany był w latach szkolnym 2016/2017. Koncepcją programu było uaktywnienie młodzieży ze szkół ponadpodstawowych pod kątem rozwoju zaawansowanych umiejętności z dziedziny informatyki, jakimi jest algorytmika i programowanie. Planem było działanie na rzecz dzieci szczególnie uzdolnionych w dziedzinie informatyki. Działalność wspomagała rozwój techniki i innowacyjności.
Głównymi zamierzeniami realizacji projektu było:
-
przygotowanie uczniów szkół ponadgimnazjalnych do startu w olimpiadach informatycznych;
-
wyłonienie uczniów szczególnie utalentowanych, w celu objęcia ich nauczaniem zindywidualizowanym;
-
zainteresowaniem szerszej grupy uczniów studiowaniem informatyki;
-
rozwój umiejętności ścisłego myślenia.
W ramach realizacji projektu Fundacja zorganizowała:
-
4 konferencje promujące projekt, które odbyły się w Łodzi, Olsztynie, Kielcach i Warszawie,
-
2 konkursy łamigłówek i zagadek, które miały charakter otwarty. Dzięki konkursom uczniowie rozwijali umiejętności ścisłego myślenia oraz kultury matematycznej, doskonalili konsekwencję i precyzję w działaniu, zwiększali efektywność myślenia abstrakcyjnego oraz wzmacniali zdolności prognostycznych jak i również uświadamiali sobie własny potencjał. Łącznie w konkursach wzięło udział 1322 uczniów.
-
23 stacjonarne kółka informatyczne wraz z konsultacjami, prowadzone na wszystkich poziomach zaawansowania w czterech województwach. Przeszkolono 285 uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
-
2 obozy dla najlepszych zawodników Olimpiad Informatycznych, którzy mogli jeszcze startować w Olimpiadzie Informatycznej. Brało w nich udział, zgodnie z założeniami, 100 uczniów.
-
1 obóz kształcąco-doskonalący dla 50 uczniów, w którym udział brali najlepsi uczniowie z projektu oraz zainteresowani olimpijczycy.
-
2 kursy internetowe: "Kurs wstępu do programowania" i "Kurs podstaw algorytmiki" na portalu MAIN2. Kurs 1 przyciągnął 1571 uczestników a kurs 2 - 475.
-
2 Warsztaty dla Nauczycieli: w 5-dniowych Warsztatach wzięło udział 34 nauczycieli, w 8-dniowych – 29 nauczycieli.